CAMPANIE DE VACCINARE ANTIRABICA A VULPILOR INCEPAND DIN 05.11.2022

Începe campania de vaccinare antirabică a vulpilor

Primăria Comunei Criciova, judetul Timis, informează cetățenii cu privire la începerea campaniei de vaccinare antirabică a vulpilor, din mediul silvatic.

Vaccinarea se va desfășura cu o distribuție predominant aeriană, de pe Aerodromul din Caransebeș, evitându-se teritoriul localităților, luciul de apă și autostrăzile, în aceste zone distribuirea de momeli vaccinale se va face exclusiv manual, la vizuină, cu depunerea acestora la gurile de intrare, responsabilitatea revenind gestionarilor fondurilor de vânătoare.

În județul Timiș distribuția aeriană și manuală a momelilor vaccinale contra rabiei, în mediul silvatic la vulpe, este estimată a avea loc începând cu data de 05.11.2022, perioadă care se poate devansa în funcție de condițiile meteo.

Măsurile de prevenire și protecție ce trebuie respectate de către populație în zonele de vaccinare:

toți câinii vor fi legați sau ținuți închiși, timp de 14 zile, de la declanșarea campaniei, iar plimbarea în locurile publice fiind permisă numai în lesă și cu botniță;
pe teritoriile supuse vaccinării este interzis pășunatul animalelor timp de 14 zile;
persoanele care găsesc animale moarte (vulpi) pe teritoriile supuse vaccinării, sunt obligate să le lase neatinse și să anunțe imediat un medic veterinar, administrația publică locală sau unitatea de vânătoare, în scopul prelevări cadavrului;
dacă se găsește o momeală vaccinală într-o zonă în care sunt copii sau animale de companie, cu ajutorul unei pungi de plastic, se protejează momeala și se anunță medicul veterinar;
dacă se găsește o momeală vaccinală al cărei ambalaj (înveliș) este desfăcut, spart sau distrus, cu mâinile protejate de mănuși se plasează momeala respectivă;
aceste momeli vaccinate nu sunt destinate animalelor domestice (câini și pisici);
aceste momeli sunt autorizate pentru utilizarea la animale sălbatice (vulpi din mediul silvatic).
La 45 de zile după terminarea campaniei de vaccinare, cu ajutorul gestionarilor fondurilor de vânătoare, vor fi organizate vânători de control, în scopul evaluării eficienței vaccinării.