COMUNICAT PROIECT C10-PUNCTE DE INCARCARE VEHICULE ELECTRICE

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

UAT COMUNA CRICIOVA a semnat contractul de finanțare pentru implementarea proiectului „Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – puncte de reîncărcare vehicule electrice în Comuna Criciova, județul Timiș” (nr. proiect C10-I1.3-61), depus în cadrul PNRR/2022/C10/I1.3, Runda 1, Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – puncte de reîncărcare vehicule electrice – cod 077 - Infrastructura de combustibili alternativi (100% Climate Tag și 40% Environmental Tag). Investiția permite achiziționarea de stații de reîncărcare pentru vehicule eletrice.

Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta C10: Fondul Local în cadrul Investiției I1.3: Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – puncte de reîncărcare vehicule electrice – cod 077 - Infrastructura de combustibili alternativi (100% Climate Tag și 40% Environmental Tag).

Valoarea totală a contractului de finanțare este de 439350,98 RON, din care valoarea nerambursabilă finanțată din PNRR este de 439350,98 RON.

Obiectivele și activitățile proiectului sunt corelate cu direcțiile și măsurile pentru asigurarea infrastructurii pentru transportul verde prin amplasarea de puncte de reîncărcare în Comuna Criciova. Astfel, implementarea proiectului urmărește amplasarea a 3 puncte de reîncărcare vehicule electrice în Comuna Criciova.

Durata proiectului este de 24 de luni, perioada de implementare a acestuia

realizându-se în intervalul 29.11.2022 – 29.11.2024.